Супермаркетите во Велика Британија користат картонски слики од овошје, зеленчук и други намирници за да ги пополнат празнините на полиците поради проблеми со снабдувањето, пишува Гардијан.

Теско почна да користи слики од аспарагус, моркови, портокали и грозје, што предизвика потсмев на социјалните мрежи.

„Мммм, вкусни фотографии од аспарагус“, напиша еден корисник на Твитер.

Други се потсмеваа на преголемите слики.

„Ми се допаѓа што аспарагусот расте до оваа големина во ОК. Тоа зависи од нашата клима, сигурен сум“, пишува тој.

Клиентите забележале лажни моркови во Факенхам, картонски аспарагус во Лондон, слики од портокали и грозје во Милтон Кејнс и 2Д шишиња со течност за перење во Кембриџ.

Сето ова се случува поради недостаток на работници, што доведува до мала достапност на некои артикли во супермаркетите.

Брајан Робертс, аналитичар за малопродажба во Shopfloor Insights, рече дека само што почнал да забележува картонски исечоци на свежи производи во изминатата година, но рече дека слични тактики биле во сила веќе некое време.

ImageImage