Одличен додаток на секое јадење

Иако е слична на француската, полската салата сепак е малку поразлична – пред сè по мирисот на зачин, што му дава пријатна и топла арома, а многумина кои ја пробаа велат дека е повкусна од руската салата, која е омилена на нашиот народ.

Состојки за полска салата:

 • 4 средни компири
 • 2 средни моркови
 • 4 јајца
 • 6 кисели краставички
 • 2 помали јаболка
 • 2 лажици јогурт дебел
 • 5 лажици мајонез
 • 1 лажица сенф
 • еден куп зачини
 • сол и бибер по вкус

Подготовка:

 1. Ставете компири и моркови во тенџере, додадете вода и оставете да зоврие. Гответе додека не омекне и варете ги јајцата во друга тава.
 2. Кога ќе се олади излупете го компирот и исечете го на коцки. Исечете моркови, јајца, кисели краставички и јаболка. Исецкајте го зачинот.
 3. Измешајте го добиениот јогурт, мајонез и сенф.
 4. Пренесете ги сите состојки во истиот сад и внимателно измешајте додека не се соединат преливот и другите состојки. Доколку е потребно, зачинете понатаму и оставете да се излади.