Во близина на пазарот во Охрид, на булевар Туристичка, до брашнара Пендик се наоѓа ресторанот Кралско Пиле ( Big Chic King ). Во овој ресторан се служи најверојатно најдоброто пиле кое сте го пробале некогаш во Охрид. За само 187 денари кило, едно просечно пиле од 1,6 кг чини околу 300 денари. Цената е супер-прифатлива и една од најниските во градот. За квалитетот, ми беше зборот, пилето е свежо, меко и сочно. Не е како другите штандови со пилиња околу.

Ги прашав вработените во што е тајната. Ми кажаа дека овој ресторант, служи само свежо Јона пиле произведено во Македонија. Истото, се чува свежо во специјални швајцарски фрижидери кои ја чуваат свежината на највисоко ниво, по најнова технологија и затоа е овој неспоредлив вкус. Ова пиле е наше, домашно, нема ГМО супстанци во него, заклано по Halal стандарди и е одгледувано без хормонски додатоци – гарантирано!

Ресторанот има и секаква скара. Слабост ми е јагнешкото, па пробав една тава со јагнешко печено, со одличен вкус и цена. Исто така, од соседната маса ги пофалија изричито домашниот колбас и кременадлите. Им верував на збор, со оглед на пилешкото и јагнешкото – сигурно и скарата е закон!

Здрвив некоја ладна ракија и две пива – по цени најнормални. Супер релаксирана атмосфера и амбиент, особено на терасата надвор.

Ресторанот врши достава: Бесплатно за нарачки над 1000 денари, за помали нарачки се доплатува 50 денари за достава.

Телефонски број за нарачка е 070 299 915

Доколку сакате да нарачате преку Фејсбук или на месинџер – можете на нивниот профил Кралско Пиле ( Big Chic King ) 

Дефинитивно го препорачувам овој нов ресторан, вреди да се проба и да се види нешто ново во Охрид, особено во поглед на квалитетот.

Направив е некои слики од ресторанот, пилињата, но и од менито 🙂 Цените се секогаш важни, а овој ресторан има супер цени, во споредба со квалитетот на пилето и скарата – би рекол ниски.