За подготовка на овој вкусен рецепт, потребни ви се само пет состојки.

Состојки:

250 гр. путер

60 гр. шеќер во прав

Лажичка екстакт од ванила

210 гр. брашно

100 гр. сецкани ореви

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 130 степени, а тавчето обложете го со хартија за печење.

Со миксер изматете го шеќерот додека смесата се соедини.

Потоа додајте ванила, па постепено додавајте брашно и матете. Во смесата додајте ги сецканите ореви, па измешајте. Рацете набрашнете ги со брашно, па вадете по една лажица од смесата и со рацете обликувајте колачиња.

Набрашнете ги рацете пред обликување на секое колаче за да не ви се залепи смесата.

Наредете ги колачињата во тавче и печете околу 40 минути.

Кога ќе се изладат, наросете ги со шеќер во прав и послужете.