Многу жени користат магдонос како додаток на секојдневните оброци. Ова свежо и ароматично растение не само што ѝ дава посебен вкус и арома на храната, туку и ја збогатува со витамини.

Сепак, малку е познато дека магдоносот е одличен диуретик, го намалува отокот, го чисти уринарниот тракт и помага при многу други здравствени проблеми. Исто така постои и пијалок направен од ова моќно растение кое ни помага природно да ослабиме. Пијалокот работи на принципот на исфрлање на вишокот течности од телото и, што е важно, не ја нарушува природната рамнотежа на електролитите во телото.

Состојки:

5 лажици сецкани лисја од магдонос
1 литар вода

Подготовка:

Водата зовријте ја, а потоа прелијте ја врз листот од магдонос и покријте го. Оставете да отстои околу 20 минути, а потоа процедете. Пијалокот треба да се пие во текот на денот.

Магдоносот ги отстранува токсините од телото и го забрзува метаболизмот. Поради ефикасноста на овој пијалок, не се препорачува да го земате повеќе од пет дена по ред. За да го одржите процесот на слабеење, следете правилна диета.