Потребно

 • 500 г сечкана брокула
 • 1 и ½ чаши коцки варено пилешко месо од гради
 • 1 чаша пилешки бујон, растворен
 • 1/3 чаша млеко
 • ½ чаша рендан кашкавал
 • 1 лажица масло, стопено
 • 2 лажици лебни трошки (или крупни трошки)

Подготовка

 • Загрејте ја рерната на 230 степени.
 • Во меѓувреме сварете ги брокулите и пилешкото месо во одделни садови.
 • Исечете го месото на коцки, а брокулите исечете ги на розички, ако се цели.
 • Откако брокулите се подготвени исцедете ги добро од водата. Ставете ги во тава за печење.
 • Наредете го одозгора врз нив пилешкото месо.
 • Во одделен сад измешајте ја супата и млекото. Истурете врз пилето и брокулите.
 • Посипете богато со кашкавал.
 • Измешајте стопен путер со лебните трошки (или крупни трошки) и добро промешајте.
 • Посипете ја смесата со кашкавал.
 • Печете во загреана рерна околу 15 минути или додека фати коричка.