Ова е рецепт за најбрзиот сладолед што може да го направите во домашни услови.

Потребни состојки:

-еден шлаг крем од ванила

-100 мл млеко

-200 г кисело млеко

-шеќер по желба

-200 г јагоди или овошје по желба

Начин на подготовка:

Изматете ја шлаг кремата, па додадете ги киселото млеко, шеќерот и овошјето, сè убаво да се измеша.

Ставете ја смесата во сад за замрзнување и замрзнете.

Ако подготвувате сладолед од чоколадо, користете шлаг од чоколадо. Послужете со јаткасти плодови по избор.