Направете домашен ликер од чоколадо со едноставни намирници. Потребни ви се млеко, рум и пудинг.

Состојки

  • 1 литар млеко
  • 300 грама шеќер
  • 500 милилитри рум
  • 1 чоколаден пудинг
  • 100 грама какао во прав
  • 1 ванилин шеќер

Разматете го пудингот во 300 мл ладно млеко, а остатокот од млекото сварете го. Во жешкото млеко додадете го шеќерот и ванилин шеќерот и мешајте додека не се истопи/раствори. Додајте ги пудингот и какаото во смесата и мешајте три минути. Додека е врела додајте и рум и потоа оставете ја да се олади.

Оладениот ликер се става во стаклени шишиња и се чува на ладно место. Пред употреба добро протресете го. Ако сакате поредок ликер, ставете повеќе млеко, а помалку шеќер.