Ова е одличен рецепт за најмалите кога сакате да ги наградите со нешто слатко и истовремено здраво. Овошниот јогурт во домашната верзија е добар како освежителен пијалок, кој има корисен ефект врз организмот, обично се пропишува во диети за слабеење во форма на закуски, а особено е корисен во исхраната на дијабетичарите.

Состојки:
250 грама смрзнати бобинки
250 грама грчки јогурт
1 лажица мед
листови нане за декорација

Подготовка:
Ставете ги сите состојки во мешалка и вклучете ја. Ќе знаете дека смесата е подготвена кога текстурата ќе стане како сладолед.

Префрлете се во сад или чаша, ставете неколку замрзнати бобинки и нане одозгора за украсување и послужете веднаш.