За таа цел денес ви подготвивме рецепт со неверојатни вкусови кој не одзема повеќе од 15 минути за подготовка.
Сѐ што ви е потребно за овој совршено вкусен рецепт се 8 состојки кои можете да ги најдете во маркетите на Веро по неВЕРОјатно добри акциски цени кои траат до 24.06.2021г.
Потребни состојки:
-свински кременадли без коска
-мед
-сецкан лук
-сол и мелен црн бибер
-сончогледово масло
-путер
-јаболков оцет
*состојки по избор – мелен црвен пипер или чили во прав
Начин на подготовка:
Зачинете го месото со сол и мелен црн бибер. Во друг сад измешајте го медот со малку вода за да добиете потечна смеса, потоа додадете сол, јаболков оцет и мелен црвен пипер или чили во прав.
На загреана нелеплива тава загрејте го сончогледовото масло и при крај додадете го путерот и пржете го претходно зачинетото месо, по 3-4 минути на секоја страна додека месото не добие златно- кафеава боја.
Кога месото ќе ја добие посакуваната боја, додадете уште малку путер и додадете го сечканиот лук, малку промешајте и додадете го претходно подготвената смеса од мед, јаболков оцет и зачини и гответе уште некоја минута додека сосот не ја добие потребната густина.
Добар апетит!